
Kalmar Science Park blir arrangör av SiSPs (Swedish Incubator & Science Parks) årskonferens 2011. Konferensen som kommer att hållas början av april 2011, beräknas få cirka 120-140 deltagare från hela Sverige.
— Det är jättekul att SiSP just har valt oss i Kalmar för sin nästa årskonferens. Det ger oss en stor möjlighet att visa vad Kalmar och Kalmar län står för, säger Torbjörn Johansson som är Kalmar Science Parks vikarierande VD.
Kalmar Science Park är en av cirka 60 medlemmar i nätverket SiSP, och har fått äran att vara värd för 2011 års konferens.
Tidigare arrangörer har varit:
|
Programmet har historiskt haft ett innehåll av bland annat utbildning&workshops, erfarenhetsutbyte och inspiration. Programmet brukar publiceras i sin helhet runt nyåret.
Mer information:
[2011-02-17] Ordinarie VD tillbaka, varför det går bra att kontakta;
Louise Östlund
VD, Tekn. Dr.
Tel: 0480- 45 34 20
Mobil: 070- 55 55 418
louise.ostlund@kalmarsciencepark.se
Kalmar Science Park
+46 (0)480-45 00 00 (växel)
info@kalmarsciencepark.se