
Måndagen den 8 mars var det Internationella Kvinnodagen. På kvällen arrangerades ett stort evenemang på Kalmartravet med syfte att samla in pengar till forskning kring kvinnor, hjärt- och kärlsjukdomar. Hälsovisionärerna var en av föredragshållarna.
Hälsovisionärerna, som du till vardags hittar i Kalmar Science Parks miljö Creative Arena på Varvsholmen bidrog under kvällen med ett föredrag om stress och hur du kan påverka din egen hälsa genom egen tankekraft. Anna Magnusson, konsult på Hälsovisionärerna berättar att man får bäst effekt effekt om man tittar sig själv i en spegel och uttalar affirmationerna högt. Hon berättar att hjärnan inte kan skilja på det som är sant eller falskt, varför du faktiskt kan ”lura dig själv”.
Att ta hand om sig själv när man är stressad är inte lika självklart som att ta hand om sig själv när man t ex har en förkylning. Anna berättar om hur viktigt det är att gå till botten med problemet för att förstå varför symptomen uppstår.
Hälsovisionärerna var en av föredragshållarna som ca 120 personerna fick ta del av förutom god mat och underhållning. Ett behjärtansvärt evenemang för första gången i Kalmar.
Bakom arrangemanget stod Kalmartravet, Östran/Nyheterna samt Gimre Event. I Sverige drivs Go Red-kampanjen av Hjärt- och Lungfonden och 1,6 miljonerklubben.
För mer information:
JOHANNA WIHL | VERKSAMHETSANSVARIG och AFFÄRSUTVECKLARE
Creative Arena
johanna.wihl@kalmarsciencepark.se
Tel 0480-45 34 22
Mobil 0706- 84 27 77
www.kalmarsciencepark.se
Kalmar Science Park
+46 (0)480-45 00 00 (växel)
info@kalmarsciencepark.se