Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2012-05-16

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2012 >>
Projekt 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


Rätt människor ger försprång

I dagarna har Högström & Co blivit nytt partnerföretag till Kalmar Science Park. Eftersom efterfrågan på kompetens ofta kommer upp på agendan vid möten med företagen inom Kalmar Science Park så är det extra roligt att kunna erbjuda en kvalificerad kontakt inom rekrytering.

Rekrytering är ett kvalificerat arbete. Att välja rätt resurs för en nyckelroll på företaget är oerhört viktigt. Det är kostsamt att rekrytera, men än mer kostsamt att göra dåliga rekryteringar.

CV

Dags att rekrytera?

Högström & Co kan vara med under hela rekryteringsprocessen, eller bistå med stöd och kvalitetssäkring i slutfasen av rekryteringen. Genom kontaktnät, CV-register och samarbetspartners så ökar de möjligheterna för sina uppdragsgivare.

Kontaktperson på Högström & Co är Håkan Cöster, platsansvarig i Kalmar.

Vill du veta mer, kontakta:

Håkan Cöster | Högström & Co
Hakan.coster@hogstrom-co.se
0480-422650

JOHANNA WIHL | VERKSAMHETSANSVARIG
KALMAR SCIENCE PARK PARTNER
johanna.wihl@kalmarsciencepark.se
Tel: 0480-45 34 22
Mobil: 0706- 84 27 77
www.kalmarsciencepark.se

[Beskrivning av Partner]

Med specialistkompetens tillför våra Partnerföretag ett mervärde och hjälper våra företag att växa. Det kan handla om att underlätta företagens vardag med allt från prisvärt kontorsmaterial till hotellvistelsen för tjänsteresan. Med andra ord, saker som gör att våra företag kan fokusera på det som de är bäst på.

Kanal för erbjudanden och kunskap | Underlätta företagens vardag

Mer information

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Lobra på Stockholm Fashion Week

2012-05-16

Onsdagen den 23 maj under nästa veckas Stockholm Fashion Week får de tolv kandidaterna till Årets Rookies besked om de går vidare mot den åtråvärda titeln Årets Rookie 2012. Lobra är på plats och bara fem av tolv modemärken kan gå vidare. Slutlig utnämningen sker under modeveckan i augusti.

Läs mer 

Tre lyckanden och tre misslyckanden - en investerare berättar

2012-05-10

Kom och lyssna på Svante Runnquist, delägare JBD och är idag verksam som affärsängel med ett 10-tal investeringar bakom sig. Han berättar om både lyckade och mindre lyckade satsningar och lärdomar kring detta.

Läs mer 

Informationsmöte om Promotiontåget

2012-04-30

Den 23-25 september drar Promotiontåget, ett specialchartrat tåg, i väg med regionens näringsliv till Öresundsregionen.Vi bjuder in till ett frukostmöte där du får information om resan och möjligheten att åka med oss på Kalmar Science Park.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik