Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2012-05-16

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2012 >>
Projekt 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


Martin är nyanställd trainee på Bonovia

IT-företaget Bonovia, som startade i Kalmar Science Parks företagsinkubator för tre år sedan, har blivit aktiebolag. Dessutom har företaget anställt en trainee. Sedan tre månader tillbaka håller Martin Svensson på att lära sig verksamheten.

– Traineeprogrammet ger verkligen små företag en bra chans att anställa, säger Pär Iwarson, som är en av Bonovias två grundare och ägare.
– Och för mig är det en bra möjlighet att få jobba med det jag har utbildat mig inom. Annars kan det vara svårt att få ”rätt” jobb direkt efter utbildningen, det krävs ofta att du har hunnit skaffa dig erfarenhet, tillägger Martin.
Bonovia står bakom ett fotbollsspel, som spelas på Internet. I spelet finns ett inbyggt marknadsföringssystem.
– Marknadsföringen ska vara något användaren har nytta av. Han eller hon väljer en sponsor för sitt lag och för att få resurser att driva laget genomförs sponsoraktiviteter, berättar Pär. Bonovia vänder sig därför både till personer som vill spela fotbollsspelet och till företag som vill annonsera.

Bild

– Hittills har vi inte haft så mycket tid att marknadsföra spelet. Men det hoppas vi få nu, när Martin successivt kan ta över delar av den tekniska utvecklingen, säger Pär.

Trots att marknadsföringen har fått vänta har spelet spridit sig snabbt. Idag finns 190 000 spelare runt om i landet och i bland annat England, Finland och Rumänien.
– Spelet sprids av dem som spelar. Någon tipsar någon, berättar Martin. Och han borde veta; han hade spelat fotbollsspelet i ett par år när han blev erbjuden traineetjänsten.
– Så jobbet passar mig perfekt. Jag har nytta både av min systemvetarutbildning och av mitt stora fotbollsintresse, avslutar Martin.

2006-12-21

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Lobra på Stockholm Fashion Week

2012-05-16

Onsdagen den 23 maj under nästa veckas Stockholm Fashion Week får de tolv kandidaterna till Årets Rookies besked om de går vidare mot den åtråvärda titeln Årets Rookie 2012. Lobra är på plats och bara fem av tolv modemärken kan gå vidare. Slutlig utnämningen sker under modeveckan i augusti.

Läs mer 

Tre lyckanden och tre misslyckanden - en investerare berättar

2012-05-10

Kom och lyssna på Svante Runnquist, delägare JBD och är idag verksam som affärsängel med ett 10-tal investeringar bakom sig. Han berättar om både lyckade och mindre lyckade satsningar och lärdomar kring detta.

Läs mer 

Informationsmöte om Promotiontåget

2012-04-30

Den 23-25 september drar Promotiontåget, ett specialchartrat tåg, i väg med regionens näringsliv till Öresundsregionen.Vi bjuder in till ett frukostmöte där du får information om resan och möjligheten att åka med oss på Kalmar Science Park.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik