Nobelföreläsning
Högskolan i Kalmar och Kalmar BioScience ordnade en Nobelföreläsning på Sjöfartshögskolans Hörsal. Nobelföreläsningen hölls av Nobelpristagaren i kemi (2003), professor Peter Agre från Duke University School of Medicine, USA.
Nobelföreläsningen som hölls den 13 december handlade om vattenkanaler i celler som professor Peter Agre kallade för aquaporin, eller ”vattenporer”.
Professor Peter Agre har bidragit till grundläggande kemisk kunskap om hur cellerna fungerar genom banbrytande upptäckter rörande cellernas vatten- och jonkanaler. Års 2003 Nobelpristagarna i kemi Peter Agre och Roderick MacKinnon har upptäckt en fantastisk värld av molekylära strukturer: kanaler, grindar och ventiler, som alla behövs för att cellen ska fungera.
De senaste tio åren har vattenkanalerna utvecklats till ett hett forskningsfält. Akvaporinerna har visat sig vara en stor proteinfamilj. De finns i bakterier, växter och djur. Bara i människokroppen har man hittat minst elva olika varianter. Man har nu kartlagt proteinernas funktion i bakterier såväl som hos växter och djur och fokuserat på deras fysiologiska roll. I oss människor spelar vattenkanalerna bland annat en viktig roll i njurarna.
Det var för första gången som Kalmar gästades av en Nobelpristagare. Nobelföreläsningen väckte intresse bland många åhörare: studenter, lektorer, företagare och även Lucia tittade in med sina tärnor i Hörsalen på Sjöfartshögskolan.
2005-12-19