Accitor utsett till Årets avknoppningsföretag i Kalmar
Den 24 november, i samband med e-dagen, utsågs IT-konsultföretaget Accitor till Årets avknoppningsföretag i Kalmar. Priset delades ut av Agneta Bladh, rektor vid Högskolan i Kalmar.
Accitor startades för snart tre år sedan, av Tobias Roloff, som då studerade till dataingenjör vid Högskolan i Kalmar. Sedan ett år tillbaka är han klar med sin utbildning och har valt att bli egen företagare på heltid.
Tobias berättar att utmärkelsen betyder mycket.
– Det är ett bevis på att företagsidén har stor potential och att våra tjänster och produkter ligger rätt i tiden. Jag har under det senaste halvåret känt av en uppgång i IT-branschen och har börjat planera för att utveckla verksamheten vidare.
Bakom utmärkelsen Årets avknoppningsföretag i Kalmar står Start, en organisation som drivs av Högskolan i Kalmar i samarbete med Kalmar Science Park, och som hjälper nya företag att starta. Juryn har bland annat tittat på företagets affärsmodell, potential, tekniska nivå och forskningsanknytning.
2004-11-25