Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2012-05-16

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2012 >>
Projekt 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


Första spadtaget för Soft Center på Varvsholmen

Den 21 december 2000 togs första spadtaget för företagsparken Soft Center på Varvsholmen. Den nya byggnaden, som omfattar över 6000 kvadratmeter i fyra plan, beräknas stå färdig 15 januari 2002. Största delen av kontorsytan är redan bokad.

– Detta är ytterligare en milstolpe i uppbyggandet av företagsparken Soft Center, säger Roland Karlsson, vd på Soft Center Kalmar.

I och med byggnaden uppfylls ännu en dimension av Soft Center-konceptet; att skapa en miljö där företag och människor möts och samverkar. Soft Centers verksamhet har dock varit i full gång sedan bolaget startade i september 1999. Hittills finns 15 medlemsföretag i Kalmar och flera projekt och samverkansaktiviteter har redan genomförts.

2000-12-21

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Lobra på Stockholm Fashion Week

2012-05-16

Onsdagen den 23 maj under nästa veckas Stockholm Fashion Week får de tolv kandidaterna till Årets Rookies besked om de går vidare mot den åtråvärda titeln Årets Rookie 2012. Lobra är på plats och bara fem av tolv modemärken kan gå vidare. Slutlig utnämningen sker under modeveckan i augusti.

Läs mer 

Tre lyckanden och tre misslyckanden - en investerare berättar

2012-05-10

Kom och lyssna på Svante Runnquist, delägare JBD och är idag verksam som affärsängel med ett 10-tal investeringar bakom sig. Han berättar om både lyckade och mindre lyckade satsningar och lärdomar kring detta.

Läs mer 

Informationsmöte om Promotiontåget

2012-04-30

Den 23-25 september drar Promotiontåget, ett specialchartrat tåg, i väg med regionens näringsliv till Öresundsregionen.Vi bjuder in till ett frukostmöte där du får information om resan och möjligheten att åka med oss på Kalmar Science Park.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik