Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2012-05-16

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2012 >>
Projekt 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


800 besökte TIME-week

800 personer, alla ivriga att hålla sig ā jour med utvecklingen inom IT-området, samlades för att lyssna på seminarierna som hölls under TIME-week. Veckan gästades av många välrenommerade föreläsare. Jonas Birgersson (Framfab), Richard Gatarski (expert på e-handel) och Pär Ström (författare till boken "Vinna eller försvinna i IT-åldern") är bara tre exempel.

TIME (Telecom, Information, Media och Entertainment) är namnet på Kalmars hittills största IT-evenemang. Arrangemanget, som var ett unikt samarbetsprojekt mellan Högskolan och ett antal lokala företag och organisationer, genomfördes under den sista veckan av oktober 1999.

Seminarierna under TIME-week var många, totalt 60 stycken, och spände över ett brett fält. E-handel, distansutbildning och WAP är bara tre av alla de ämnen som togs upp. Syftet var att erbjuda något för alla - för novisen så väl som för den välinformerade och för företag så väl som för studenter.

1999-11-01

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Lobra på Stockholm Fashion Week

2012-05-16

Onsdagen den 23 maj under nästa veckas Stockholm Fashion Week får de tolv kandidaterna till Årets Rookies besked om de går vidare mot den åtråvärda titeln Årets Rookie 2012. Lobra är på plats och bara fem av tolv modemärken kan gå vidare. Slutlig utnämningen sker under modeveckan i augusti.

Läs mer 

Tre lyckanden och tre misslyckanden - en investerare berättar

2012-05-10

Kom och lyssna på Svante Runnquist, delägare JBD och är idag verksam som affärsängel med ett 10-tal investeringar bakom sig. Han berättar om både lyckade och mindre lyckade satsningar och lärdomar kring detta.

Läs mer 

Informationsmöte om Promotiontåget

2012-04-30

Den 23-25 september drar Promotiontåget, ett specialchartrat tåg, i väg med regionens näringsliv till Öresundsregionen.Vi bjuder in till ett frukostmöte där du får information om resan och möjligheten att åka med oss på Kalmar Science Park.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik