Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2012-05-16

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2012 >>
Projekt 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


Gundogs.se – Ny webbutik för hundägare och jägare

Den 27 februari lanserades www.gundogs.se.

Företaget Accitor AB är ett konsultföretag inom Kalmar Science Park, som erbjuder utveckling av datasystem.

Webbutiken som nu lanserats vänder sig till hundägare och jägare med inriktning på fågeljakt, vanligtvis tillsammans med retrievers, spaniels och stående fågelhundar. Inom kort kommer sortimentet utökas. Under våren kommer även egentillverkade produkter till exempel dummys och koppel.

Accitor är också medlem i Kalmars e-handelsnätverk, som är ett nätverk för kunskapsutbyte för företag som bedriver e-handel.

För mer information kontakta
Tobias Roloff
Accitor AB
Tel 0732 54 55 56
tobias@accitor.se
www.accitor.se

Vill du veta mer om Kalmars e-handelsnätverk?
Johannna Wihl | Affärsutvecklare
Kalmar Science Park
johanna.wihl@kalmarsciencepark.se
Tel 0706 84 27 77
www.kalmarsciencepark.se

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Lobra på Stockholm Fashion Week

2012-05-16

Onsdagen den 23 maj under nästa veckas Stockholm Fashion Week får de tolv kandidaterna till Årets Rookies besked om de går vidare mot den åtråvärda titeln Årets Rookie 2012. Lobra är på plats och bara fem av tolv modemärken kan gå vidare. Slutlig utnämningen sker under modeveckan i augusti.

Läs mer 

Tre lyckanden och tre misslyckanden - en investerare berättar

2012-05-10

Kom och lyssna på Svante Runnquist, delägare JBD och är idag verksam som affärsängel med ett 10-tal investeringar bakom sig. Han berättar om både lyckade och mindre lyckade satsningar och lärdomar kring detta.

Läs mer 

Informationsmöte om Promotiontåget

2012-04-30

Den 23-25 september drar Promotiontåget, ett specialchartrat tåg, i väg med regionens näringsliv till Öresundsregionen.Vi bjuder in till ett frukostmöte där du får information om resan och möjligheten att åka med oss på Kalmar Science Park.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik