CRL Sweden utvecklar en egen högteknologisk programvara för framtidens trådlösa kommunikation, men samarbetar också med flera regionala företag med spetskompetens. Nätverk där flera trådlösa enheter kommunicerar med varandra kallas mesh- nätverk och är användbart inom bland annat trådlöst bredbandsnät och trådlös datainsamling för industri och fastigheter. Nyligen har företaget utnämnts till ett av Sveriges mest lovande unga teknikföretag.
– Vi har en stark tillväxt som vi tror ökar ytterligare mot 2010, berättar Björn Karlsson som är vd på CRL Sweden.
Tobias Olsson visar ett spel.
Tobias Olsson är en av grundarna till Spell of Play Studios som ingår i inkubatorn sedan november. De utvecklar och distribuerar PC-spel via ett online-community, där medlemmarna är med och påverkar utvecklingen.
Tobias berättar att man har en regelbunden kontakt med affärsutvecklare inom Science Park. De stöttar nya företagare med råd och tips. Casual games är vad företaget satsar på vilket innebär spel för alla, ofta med kort speltid på cirka tio minuter. Mats Olsson, ansvarig för Kalmar Science Park Incubator prövar nysläppta Caribbean Pirate Quest där man bland annat får leta efter legendariska skatter och utforska skattkartor.
– Det är ett kul och trevligt spel. Spelindustrin växer oerhört så här finns en framtid, tror Mats Olsson.
Pär Iwarson visar sitt fotbolls manager spel.
Bonovia driver och utvecklar Xpert Eleven, ett online fotbolls manager spel med fokus på coachning. Man ser optimistiskt på framtiden med en stor ökning i företagets omsättning de närmaste två åren.
– Jag fick idén genom att jag själv varit passionerad fotbolls manager spelare, berättar Pär Iwarson på Bonovia.
Johan Persson i webbmöte med Västervik.
weZupport hjälper och stödjer kunskapsintensiva organisationer med att arbeta online. Maria Larsson, ansvarig för marknad och koordinering, berättar att utrustningen som behövs för webbmöten är en webbkamera, ett headset, en uppkoppling och en dator. Kalmar kommuns kommunalråd Johan Persson prövar tekniken genom att delta i ett möte med Västervik under visningen.
Andreas Linner på Configit Group berättar om projekt inom systemutveckling, e-handel och logistik. Planerna för framtiden är att fortsätta arbeta med regionala projekt men även titta på samarbetsformer utanför länet.
Medverkande vid Kalmar Science Parks årsstämma var styrelsen med representanter för Kalmar kommun, Föreningen Kalmar Science Park som företräder Science parks småföretagare, representanter från IT företag som delägare, och övriga intresserade.
Efter att företagen presenterat sina verksamheter och styrelsen och övriga närvarande fått prova på inleddes Kalmar Science Parks årsstämma.
För mer information kontakta
Johanna Wihl, Affärsutvecklare
Kalmar Science Park
Tel 0480 49 70 76? 070 684 27 77
johanna.wihl@kalmarsciencepark.se
Mats Olsson,Verksamhetsledare
Kalmar Science Park Incubator
Tel 0480 - 49 70 81
Mobil 070 - 521 16 94
mats.olsson@kalmarsciencepark.se
www.kalmarsciencepark.se