Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2012-02-07

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2012 >>
Projekt 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


Utmärkelse för gott ledarskap till Comenius-delägare

Mikael Larsson, en av tre delägare i Comenius, överraskades när han nyligen fick ta emot Yrkestjänstens utmärkelse av Rotary. Utmärkelsen delades ut av Lisa Saetre som är Kalmar Kommuns företagslots. I motiveringen lyftes gott ledarskap och framgångsrikt entreprenörskap i tuffa tider.

—Den moderna medarbetaren måste få frihet under ansvar och möjlighet till flexibelt arbetssätt, säger Mikael.

Mikael Larsson, Comenius.

Mikael Larsson, Comenius.

Mikael förklarar att värdet i företag sitter i medarbetarnas kompetens. Hans ledarfilosofi bygger på att forma team av individer som passar ihop och kompletterar varandra. Individen är betydelsefull och har en lång lärprocess. Att ge medarbetarna utmaningar att våga pröva nya områden, ”learning by doing” är viktigt. Att sätta ”team-mål” för företaget som medarbetarna har möjlighet att påverka, samt belöningar som alla får del av när det går bra är också betydelsefullt.

Comenius utsågs förra året till bästa företag från Kalmar i Dagens Industris gaselltävling och är experter på verktyg för people management. Kompetensförsörjningsfrågan ”het” och året har börjat bra. Sedan årsskiftet har företaget utökats med en anställd och fler är på gång.

I dagarna arrangerar Comenius en stor användarkonferens i Stockholm för sina kunder.

För mer information, kontakta:

MIKAEL LARSSON | DELÄGARE
mikael.larsson@comenius.se
Comenius
0480-42 22 75
www.comenius.se

JOHANNA WIHL | KALMAR SCIENCE PARK MEMBER NETWORK
johanna.wihl@kalmarsciencepark.se
0706-84 27 77
www.kalmarsciencepark.se

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Guldfesten 2012

2012-02-07

Ett urval av bilder från våra 70 gäster som förgyllde vår stund inför Guldfesten 2012.Tack till er alla!
Gästerna fotograferades av Niklas Hellström på inkubatorföretaget Casual Friday of Sweden.

Läs mer 

Lobra på Stockholm Fashion Week

2012-02-07

Den 7-8 februari deltar designmärket Lobra på Stockholm Fashion Week med nya kollektionen av skor och accessoarer dam.

Läs mer 

Ny tjänst för att enklare uppvakta en vän

2012-02-07

Nallebudet lanserar nu en tjänst som ska underlätta när man vill överraska en vän med en present.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik