"Inför start och första åren som företagare"
Agneta Klippvik, AKKA Organisationsutveckling och Kompetens, är specialiststöd med föredraget "Inför start och första åren som företagare" under Affärsskaps vårpremiär 24/3.
Vad fick dig att starta eget?
—Jag hade länge haft en vision om ett eget företag. Att få testa egna idéer och den egna kompetensen för att se om det fanns ett behov på marknaden blev mer och mer en utmaning. Så kom ett tillfälle när alla bitar föll på plats, och på den vägen är det!
Agneta Klippvik, AKKA Organisationsutveckling och Kompetens.
Kan du ge oss en kort ”hint” om ditt föredrag?
—Numera känner jag viss stolthet över att jag skapat ett företag och ett utbud, som är efterfrågat och som gör att jag både får en lön och kan utveckla mig själv och verksamheten! Vad finns i huvudet på en entreprenör innan företagsstart, krävs det några speciella egenskaper hos en företagare eller företagerska, hur viktig är affärsidén och hur blir det sedan? Detta är områden som jag tar upp den 24:e mars och som vi också kan diskutera mera tillsammans.
Mer information
LINUS ANDERSSON | ANSVARIG FÖR AFFÄRSSKAP
Kalmar Science Park Incubator
Mobil: 0702-63 76 50, 0480-45 34 23
linus.andersson@kalmarsciencepark.se