Huvudmeny

STARTSIDA AKTUELLT OM OSS VI ERBJUDER FÖRETAGEN REGIONEN PRESS KONTAKT 2010-09-06

Undermeny till vänster

AKTUELLT
<< 2010 >>
Projekt 
Lediga jobb 
Veckans lunch 
Kalender 
Nyhetsarkiv 1999-2006 
Ändra språk till svenska   Ändra språk till engelska


Första svenska IT-säkerhetshandboken lanserad

Onsdagen den 9/9 -09, lanserades ”Svenska IT-säkerhetshandboken 1.0”. Boken är skriven av Sveriges ledande IT-säkerhetsexperter i samverkan och är den första svenska boken om IT-säkerhet på marknaden.

— Boken vänder sig till alla som jobbar med IT och kommer i beröring med IT-säkerhets-området. Vi författare såg ett stort behov av en IT-säkerhetsbok på svenska, berättar en av författarna Per Erngård från Omegapoint AB i Kalmar.

Per Erngård, en av författarna.

Per Erngård, Omegapoint AB Kalmar

Boken är skriven av ett författarteam med Sveriges ledande IT-säkerhetsexperter Predrag Mitrovic, Hasain Alshakarti, Michael Anderberg, Jimmy Arvidsson, Peter Bayer, Johan Blom, David Böling, Robert Carlsson, Per Erngård, David Jacoby, Marcus Murray, Peter Swedin, Mikael Vigström och John Wilander.

— Vi ser ju hur hotbilden ständigt förändras inom IT-säkerhetsområdet och med denna bok vill vi skapa en uppfräschad bok i ämnet som inte passerat ”bäst-före”-datum, berättar Per Erngård en av Omegapoints fyra författare.

Lanseringen ägde rum på Lab Center i Stockholm där ca ett 90-tal besökare fick möjligheten att diskutera sina intresseområden med respektive författare vid ”stationer” för de olika kapitlen.

Läs provkapitlet eller titta på webben om IT-säkerhetshandboken.

För mer information, kontakta

Per Erngård
Kontorschef, Säkerhetsarkitekt
per.erngard@omegapoint.se
Omegapoint AB
Mobile +46 709 15 88 38
www.omegapoint.se

Johanna Wihl
Kalmar Science Park Network
Mobil 0706 84 27 77
johanna.wihl@kalmarsciencepark.se

 

Nyhetsmenyn

Aktuellt

Information om Varvsholmens utveckling; inför etapp ett

2010-08-26

Kalmar Science Park arrangerade ett informationsmöte för alla företag verksamma på Varvsholmen —om Varvsholmens utveckling. Representanter från CA Fastigheter, KIFAB och kommunledningskontoret informerade och svarade på frågor.

Läs mer 

iDémo blir Calejdo UX AB

2010-08-24

iDémo lanserar nytt namn och blir aktiebolag —Calejdo UX AB. Företaget ingår i Kalmar Science Park Incubator och sysslar med test och analys av gränssnitt utifrån användarens upplevelse.

Läs mer 

Lars Vilks —händelseutvecklingen kring tryckfrihet och konstnärlig frihet

2010-08-23

Ett arrangemang av Creare Consulting i Kalmar Science Park Member Network, och Kalmar konstmuseum.

Läs mer 
Nyhetsarkiv 
Grafik